2018.04.25. 19:18
A Nemzetkzi Automobil Szvetsg a htvgi Azeri Nagydj eltt egy j technikai direktvt kldtt ki a 10 F1-es csapatnak, melyben arrl tjkoztatta ket, hogy Bakutl kezdve az eddiginl szigorbb mdon vizsgljk, ki milyen motorbelltsokat alkalmaz, s annak mennyire van kze az gynevezett befjt aerodinamikai elemek hasznlathoz, melyeknl a forr kipufoggzokat a leszorter nvelsre hasznljk fel.
Nikolasz Tombazisz, az FIA egylses kategrikrt felels technikai igazgatja a levlben tudatta a csapatokkal: a szvetsg elfogadhatatlannak tart minden olyan motorbelltst, amelynek kimondott clja az aerodinamikai teljestmny nvelse a kipufoggzok ltal. Tisztztk: „Ahhoz, hogy egy bellts megengedhet legyen, a kipufoggzok ramlsnak az erforrs teljestmnyt vagy megbzhatsgt kell nvelnie, s nem a kipufoggzok ramlst.”
A befjt hts szrnyak mr a tli tesztidnyben vita trgyt kpeztk a paddockban. A legltvnyosabb mdon a Renault csapata igyekezett kihasznlni a forr gzokat azzal, hogy kipufogjt – a szablyok ltal megengedett maximlis szgben – a hts szrny als lapja fel irnytotta, melynek aljn hll fm lemezt is elhelyeztek. Az FIA akkor egyrtelmv tette, a kipufog pozicionlsval a francik nem vtenek a szablyok ellen, ugyanakkor hangslyoztk, a gzok aerodinamikai cl hasznostst lehetv tv motorvezrlsek nem felelnnek meg a szablyzatuk elveinek.
A hrek szerint a mostani szigorts azonban nem csupn a Renault trkkjnek ksznhet, tbb csapat is ksrletezik a forr gzok hasznlatval. Nemrg az eddig kt versenyt nyer Ferrari kerlt gyanba egy rejtlyes megoldsval.
Szakrtknek a bahreini idmr utn kszlt fotkon szemet szrt, hogy Sebastian Vettel kormnynak htuljn egy olyan kar is tallhat, amilyet sem Kimi Rikknen, sem ms csapatok nem hasznlnak. A Scuderia kt versenyzje kztt ilyen tren mr 2017-ben is voltak klnbsgek, a megolds akkor az egyszerstett kuplung miatt kerlt a kormnyra, s Vettel hatkonyabb rajtolst segtette. Most viszont flvetdtt msfajta funkcija lehet, s taln a motor vezrlst, s ezen keresztl a kipufoggzok ramlst szablyozza menet, akr kanyar kzben, hogy az erforrs gzelvtel esetn is bocssson ki gzokat aerodinamikai clokra.
A megfigyelk erre utal jelnek tekintik, hogy a kar nem egyszer kapcsol, tbb llsba is helyezhet. „Ez nem lekapcsol valamit, hanem vagy nvel, vagy cskkent valamint az aut krl” – vlekedett Craig Scarborough, az Autosport technikai elemzje. A kar ugyanakkor a motormdok mellett sok mst is szablyozhat, pldul a differencilm belltst. A Ferrari mindenesetre tagadta a kipufoggzos elmletet.
A Ferrari-trkk teht nem tbb puszta felttelezsnl, az FIA bakui direktvja viszont mr tnyszer intzkeds. Tombazisz hangslyozta, mivel minden csapat megoldsa klnbz lehet, a motorbelltsokat egyenknt fogjk megvizsglni, s szksg esetn kln-kln is fognak eljrni.
A grg szakember azt is ecsetelte, hogyan trhetett vissza a 2014-es egyrtelm tilalom utn a befjt elemek problmja, s hangslyozta, ezek hatsfoka tvolrl sem olyan jelents, mint vekkel ezeltt volt. „A 2014-es szablyokkal az volt a cl, hogy senkinek az aerodinamikai teljestmnyt ne befolysolhassa a kipufog. Mikzben ezt a clt elrtk, a 2017-es szably visszahozta a kipufog hts leszorterre gyakorolt hatst, mivel a hts szrny alacsonyabbra kerlt. Ennek hatsa jval kisebb, mint amit 2011 s 2013 kztt lthattunk, de mg gy is nemkvnatos.”
Az FIA-ember nyomatkostotta, a kipufogjt a szrny fel irnyt Renault megoldsa tovbbra is megfelel a szablyoknak, ugyanakkor elrebocstotta, 2019-re gy mdostjk az elrsokat, hogy semmilyen krdjel ne maradhasson ez gyben. „2019-re szeretnnk a kipufog elhelyezsnek meghatrozsval megszabadulni ettl a problmtl. Mr trgyaltunk errl a Technikai Munkacsoporttal, de egyelre nem talltunk kielgt megoldst. A clunk, hogy a kvetkez lsen jra egyeztessnk, s elrjk, hogy a kipufog olyan pozciba kerljn, hogy ne lehessen vele aerodinamikai elnyre szert tenni, s gy a motorvezrlseket se kelljen kln ellenrizni.”